Upozornění pro rodiče

Vážení rodiče,

určitě jste v médiích zaznamenali debatu na téma energetických nápojů značky Prime. Protože jde o nápoje, které jsou pro děti krajně nevhodně, a zároveň bohužel volně dostupné, dovolili jsme si pro vás shrnout nejdůležitější rizika, která z konzumace těchto nápojů vyplývají.

  1. Nápoj Prime Energy obsahuje 280 mg kofeinu, což je víc než dvě plechovky Red Bullu nebo chcete-li 3-4 šálky kávy. Konzumace takového množství kofeinu může způsobit špatnou kvalitu spánku, zvracení, změnu nálad, nadměrné bušení srdce, kolapsové stavy. Děti do 12 let by kofein neměly užívat vůbec, u dospívajících od 12 do 16 let se doporučuje nepřekračovat 100 mg denně.
  2. Další rizikovou látkou těchto nápojů je taurin, který výrazně zesiluje účinky kofeinu a je pro děti naprosto nevhodný.
  3. Prime Hydration sice neobsahuje kofein, ale lze v něm najít umělá sladidla a hlavně 700 mg draslíku. Doporučená denní dávka draslíku je pro děti 1-3 g, toto množství sní dítě během dne v potravinách. Nadbytek draslíku se může projevit zvracením nebo průjmy, ale může způsobit i srdeční zástavu. Navíc v nápoji najdete látky izoleucin, leucin a valin, které nejsou pro osoby do 18 let vhodné.

Doporučení:                                                                                                                                                   

   • Zeptejte se svých dětí na jejich zkušenosti s nápoji Prime a jinými energetickými nápoji                                                                                    

   • Proberte s nimi složení a jeho rizika                                                                                                           

    • Mějte přehled, za co utrácí svoje kapesné                                                                                          

    • Sdělte jim své stanovisko a kontrolujte, zda jej respektují (to není snadné, kontrola se dá obejít, ale alespoň děti vidí, že je situace vážná…)